Ateizm we wszystkich odcieniach

Karuzela

Pogańskie Chrześcijaństwo

Chyba każdy kto przyznaje że „nie wierzy po polsku”, spotkał się z argumentem, że Chrześcijaństwo jest „takie a siakie”, bo „to wielkie 2 tysiące lat tradycji”. Warto się zastanowić nad tym, czy to skala mówi o zjawisku, czy też może mamy do czynienia z flagowym przykładem stokrotnie powtórzonego kłamstwa?

Jak Kościół bierze się za “międzynarodowe konferencje naukowe”

Zdarza mi się, jako osobie znajdującej się na bardzo wczesnym etapie pracy naukowej, przeglądać programy konferencji, głównie branżowych, to znaczy z dziedziny szeroko pojętej biologii. Wpisując w popularnej wyszukiwarce internetowej różne hasła, pomiędzy wynikami donoszącymi o konferencjach z dziedziny immunologii komórkowej czy mikrobiologii przemysłowej, natrafiłem na prawdziwe perełki...

Polska na szarym końcu Europy

W Unii Europejskiej prawie co piąty człowiek deklaruje się jako ateista. W Polsce - blisko co trzydziesty. Skąd tak duże różnice?

Dlaczego ateista, a nie agnostyk?

"Nie ma powodów wierzyć w Boga". A może jednak "nie ma powodów wierzyć, ani nie wierzyć w jego istnienie"? Dlaczego ateista, nie agnostyk?

Jak naprawdę brzmiało 10 przykazań?

Zmienia się moda, upodobania, mentalność... a przykazania? Zaskakujące, jak kiedyś brzmiało 10 przykazań i jak bardzo się zmieniły od czasu ich pierwszego spisania.

Państwo bez stosów? Historia Kazimierza Łyszczyńskiego

Siedemnastowieczna Polska zwana była czasem ze względu na swą tolerancję do innowierców "państwem bez stosów". Gdy wokół szalały wojny religijne, w naszej ojczyźnie panował spokój i wszechobecne poszanowanie odmienności wyznaniowej... a może czas nieco zweryfikować te słowa?